Ortodontija
Ortodontija je veja v zobozdravstvu, kjer z različnimi tehnikami premaknemo zobe na pravilno, funkcionalno in estetsko mesto. Nepravilnosti, ki jih zdravimo, se razlikujejo po zahtevnosti in temu primerno je na voljo tudi število različnih tehnik zdravljenja.
Izkušeni strokovnjaki
V Modrem Zobu imamo izkušeno ekipo specialistov ortodontije, ki se ukvarjajo izključno z ortodontskimi zdravljenji. Njihovo strokovno znanje in veščine zagotavljajo vrhunsko oskrbo in uspešne rezultate.
Raznovrstne možnosti
Ponujamo širok izbor ortodontskih tehnik, vključno z nevidnimi ortodontskimi aparati, klasičnimi zobnimi obliži in ortodontskimi aparati za hitrejše zdravljenje.
Celostna oskrba
Naša ekipa ortodontov se posveti vsakemu pacientu individualno, zagotavlja strokovno svetovanje in podporo ter skrbi za dobro počutje pacientov med celotnim zdravljenjem ortodontskega primera.
Kdaj začeti z zdravljenjem?
Najbolj zaželeno je, da z zdravljenjem pričnemo v čim zgodnejši fazi pri otrocih, saj so takrat premiki najlažji in tudi najučinkovitejši, nemalokrat pa se za poravnavo zob odločijo tudi odrasli. Za ortodontsko obravnavo je tako primeren skoraj vsak, ne glede na starost.
Ortodontija kot predpriprava
V sodobnem estetskem zobozdravstvu se uporablja ortodontija tudi kot predpriprava pred obsežnejšimi rehabilitacijami, pred preobrazbo nasmeha ali pred vstavitvijo implantatov.
Kako ortodontsko zdravljenje poteka?
Pregled in diagnostika
Na prvem pregledu bomo skrbno pregledali vaše zobe, čeljusti in obrazno strukturo ter ocenili, ali ste primeren kandidat za ortodontsko zdravljenje. S pomočjo rentgenskih posnetkov in odtisov zob bomo pridobili natančne podatke o vašem stanju, kar nam omogoča natančno načrtovanje zdravljenja.
Individualni načrt zdravljenja
Po diagnozi bo ortodont pripravil individualni načrt zdravljenja, prilagojen vašim potrebam in željam. Načrt bo vključeval izbiro najprimernejšega ortodontskega aparata glede na vašo situacijo, trajanje zdravljenja ter morebitne omejitve ali navodila za nego zob in aparata. Ta korak je ključen, saj omogoča personalizirano pristopno rešitev za dosego želenega rezultata.
Izvedba ortodontskega zdravljenja
Ko je načrt zdravljenja dogovorjen, bomo začeli s postopkom ortodontskega zdravljenja. Naše izkušeno osebje bo namestilo izbrani ortodontski aparat na vaše zobe in vam dalo podrobna navodila glede nege in uporabe aparata. Med zdravljenjem bomo redno spremljali napredek in po potrebi prilagodili aparat, da bomo dosegli najboljše možne rezultate. Po končanem zdravljenju bomo poskrbeli za dolgoročno oskrbo in vam svetovali glede nadaljnjih korakov za ohranitev novega, lepega nasmeha.
Izkušena ekipa strokovnjakov
Naša izkušena ekipa zobozdravnikov prinaša bogate izkušnje in znanje, kar omogoča varno, učinkovito in individualno prilagojeno izvedbo ortodontskega zdravljenja.
Izboljšana ustna higiena
Pravilno poravnani zobje omogočajo lažje čiščenje in s tem izboljšano ustno higieno. Ortodontsko zdravljenje zmanjšuje tveganje za zobno gnilobo, bolezni dlesni in druge težave z ustnim zdravjem.
Širok izbor ortodontskih tehnik
Ponujamo različne vrste ortodontskih aparatov, vključno z nevidnimi aparati in tradicionalnimi obliži, da se prilagodimo vašim željam in potrebam.
Sledenje in podpora
Naša ekipa vam bo zagotovila celovito sledenje in podporo skozi celoten postopek, da dosežemo želeni rezultat.
Pacienti nas obožujejo
... in tudi njihove nove nasmehe! 🙂
Modri zob Nova Gorica
Modri zob Ptuj
Modri zob Ptuj
Modri zob Ptuj
Modri zob Kranj
Modri zob Kranj
Odgovori na pogosta vprašanja
Koliko časa je potrebno nositi aparat?
Čas trajanja nošenja ortodontskega aparata je odvisen od stopnje nepravilnosti položaja zob, v povprečju pa se giblje med 1 in 2 letoma. V času ortodontskega zdravljenja vas v Modrem zobu redno vabimo na kontrole, saj poleg napredovanja zdravljenja spremljamo tudi vzdrževanje ustne higiene. Zobni aparat namreč predstavlja tujek v ustih, ki poveča možnost nabiranja hrane in plaka ob zobeh in se zato ob slabi higieni tam lahko naredi zobna gniloba oziroma karies.
Ali je premikanje zob boleče?
Premikanje zob ni boleče, je pa pri menjavi aktivnih delov (nov žičnati lok, nova folija) lahko prisoten neprijeten občutek kakšen dan ali dva.
Kdaj je najprimernejši čas za začetek ortodontskega zdravljenja?
Najprimernejši čas za začetek ortodontskega zdravljenja je običajno med 9. in 14. letom starosti, ko so čeljusti še v razvoju. Vendar ni nikoli prepozno za ortodontsko zdravljenje, saj se lahko rešitve prilagodijo tudi odraslim pacientom.
Kakšna je razlika med nevidnimi ortodontskimi aparati in klasičnimi zobnimi obliži?
Nevidni ortodontski aparati, kot je na primer Invisalign, so izdelani iz prozornega materiala in se diskretno prilegajo zobem. Klasični zobni obliži so pritrjeni na zunanjo stran zob in so bolj opazni. Nevidni aparati omogočajo udobno nošenje in enostavno odstranjevanje med jedjo in čiščenjem.
Ali ortodontsko zdravljenje boli?
V začetku zdravljenja se lahko pojavi nekaj neugodja ali rahle bolečine, saj se zobje premikajo, vendar to običajno mine v nekaj dneh. Po nekaj časa se pacienti navadijo na aparat in ne povzroča več težav.
Koliko časa traja ortodontsko zdravljenje?
Trajanje ortodontskega zdravljenja je odvisno od posameznega primera, resnosti nepravilnosti in uporabljene tehnike. Zdravljenje lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let, odvisno od potreb pacienta.
Ali ortodontsko zdravljenje vpliva na prehranjevanje?
Pri nekaterih ortodontskih aparatih je priporočljivo izogibanje hrani, ki bi lahko poškodovala aparat. Z nevidnimi aparati, kot je Invisalign, se aparat med jedjo odstrani, kar omogoča normalno prehranjevanje brez omejitev. Vsekakor boste pri pregledu prejeli navodila glede prehranjevanja med zdravljenjem.
Kako dolgo se čaka na zobni aparat?
Čakalne dobe za ortodontsko zdravljenje, kjer zdravljenje krije ZZZS, so precej dolge, lahko tudi do 8 let. Ker se čakalne dobe razlikujejo med posameznimi ordinacijami, jih je najbolje preveriti na spletni strani ZZZS. V primeru samoplačniškega zdravljenja čakalnih dob skorajda ni in boste na prvi pregled in kasneje aparat čakali zgolj nekaj tednov.
Kdaj je potreben zobni aparat?
Najpogostejši razlogi za zobni aparat vključujejo neustrezen položaj zob v zgornjem loku glede na spodnji lok, nesorazmerje v velikosti zgornje in spodnje čeljusti, prenatrpanost, nadštevilčnost ali odsotnost zob, zobe na napačnih mestih in prevelike oz. premajhne zobe glede na velikost čeljusti. Dodatni razlogi za zobni aparat so lahko prezgodnja izguba mlečnih zob (karies, poškodba), nepravilen položaj čeljusti, nepravilen ugriz ter grizenje v nebo ali v ličnico.
Ima nošenje zobnega aparata kakšne nezaželene stranske učinke oziroma posledice?
Kljub velikim napredkom, ki jih je ortodontija doživela zadnjih 20 let, se še vedno pojavljajo stranski učinki ortodontskega zdravljenja. Posledice nošenja aparata so lahko prehodne: bolečina v dlesni, občutek, da se zobje majejo, in manjše poškodbe na notranji strani ustnic zaradi drgnjenja ob aparat. V primeru slabe ustne higiene lahko pride tudi do bolezni in krvavenja dlesni, zobne gnilobe, zabarvanja zob ob nosilcu in krajšanja zobnih korenin. Po zaključku ortodontskega zdravljenja obstaja verjetnost, da se zobje vrnejo v svojo prvotno pozicijo, zato je nujno potrebno nositi snemljivi zobni aparat ali retencijsko žičko na notranji strani zob, ki ohranja zobe na svojem mestu.